تالار گفتگو GIS و RS

نسخه‌ی کامل: GIS و کاربردهای آن در صنعت برق و گاز – بخش چهارم
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
معماری بومی ما با همه مشکلاتی که از لحاظ عدم انطباق با زندگی نوین و ماشینی و مسائل مربوط به زلزله داشت اما قابلیت انطباق آن با شرایط محیطی با کمترین مصرف انرژی و ایجاد یک فضای انسانی غیرقابل انکار است . امروزه بسیاری از آن الگوها با فن آوری ها جدید تلفیق شده بهره وری سامانه را با سبک ترین سازه و همراه با مصالح قابل باز یافت میسر ساخته است برای مثال در ساختمان خورشیدی دانشگاه علم و صنعت _ کار آقای دکتر رفیعی _ هوای خنک ازبادگیر و سپس از کانال هائی در زیر زمین – زمهریر – کشیده شده ما بین پی عبور نموده و توسط مکنده ای از روی فواره و حوض آبی گذشته مرطوب و خنک شده و سپس وارد ساختمان می شود. فضای روی پشت بام که گرمخانه نام دارد نوعی مخزن حرارتی برای جمع آوری گرمای مورد نیاز در زمستان است که توسط د اکت های عمودی از طبقه بالا به پائین کشیده می شود. مصالح مصرفی چیزی جز همان مواد متعارف نیست اگرچه پنجره ها چوبی و دو جدار ه اند اما ساختمان به دلیل طراحی صحیح در زمستان نور کافی داشته و به طور موثر گرممی شود و به دلیل محاسبه سایبان مناسب و نور شک ن های شرقی و غربی از گرمای اضافی در تابستان بر حذر است . به طوری که تا ۳۰ درصد به انرژی کمتری نیازدارد . این نشان می دهد که می توان روستاها را هم از لحاظ استحکام و هم از لحاظ کنترل اتلاف حرارتی با روش های درست طراحی و اجرائی مدیریت نمود. قابل ذکر است در روستاهائی که ساخت و ساز بدون توجه به سرانه های مسکونی انجام م ی شود ضمن آنکه عملیات ساختمانی با توجه به خطر زلزله انجام نمی شود و همچنان از همان روش های سنتی اما با پوشش طاق ضربی و تیرآهن استفاه می شود- که اتلاف مصالح را به همراه دارد – از انرژی زیادی هم برای گرمایش و سرم ایش فضاهای بزرگ خود بهره م ی برند که از الگوی مصرف تبعیت نمی کند.در کشورهای صنعتی مدیریت برق هم پای توسعه دانش معماری وشهرسازی و صنعت ساختمان ترقی نموده است و رسالت هدایت و نظارت را به درستی انجام داده است.در ساختمان های بلند مرتبه نیاز به اتاق مونیترینگ وجود دارد تا عملیات گرمایش و سرمایش و نظارت بر کارکرد هواسازها و سامانه های تاسیساتی میسر گردد . وجود اجزا پیچیده و نیازهای متفاوت ساکنان این گونه ساختمان ها که دارای کاربری های متنوعی هستند لزوم به کارگیری یک رایانه اصلی و پشتیبان و یک کنترل دستی را اجتناب ناپذیر نموده است.در یک سامانه BMS مزایای زیر وجوددارد:
 • صرفه جوئی در مصرف برق
 • کاهش نیروی انسانی
 • افزایش عمر مفید تجهیزات و کاهش نرخ خرابی آن ها
 • کاهش هزینه های نگهداری و راهبری
 • نگهداری و راهبری علمی و برنامه ریزی شده Preventive maintenance
 • برقراری اتوماسیون قابل انعطاف برای تمامی عملکردهای ساختمان
 • افزایش بازده کاری نیروی انسانی به لحاظ فراهم شدن
 • محیط کاری مناسب ب ه واسطه کنترل دقیق پارامترهای و روشنائی در ساختمان CO_، مختلف نظیر دما، رطوبت بهینهسازی عملکرد سامانه های ساختمان به طور مداوم
 • بالا بردن سطح علمی مهندسین راهبری و نگهداری تاسیسات ساختمان
 • تامین ایمنی ساختمان
دراستاندارد اروپا این سامانه شامل سه لایه است:
 1. شبکه لایه مدیریت Network Management Level
  • این لایه وظایف اپراتوری اطلاعات، آنالیز نتایج، هماهنگی، تعریف اهداف و اجرای فرمان به تمامی سرویس ها و تاسیسات را برعهده دارد.
 2. شبکه لایه اتوماسیون Level Network Automation
  • در این لایه وظایف پردازش، تشخیص و ارسال اطلاعات، لوپ کنترلی بسته، لوپ کنترلی باز و وظایف بهین ه سازی در تاسیسات ساختمان صورت می گیرد.
 3. شبکه لایه حوزه عملکرد Field Level Network
  • این لایه در عملکرد هائی نظیر اندازه گیری، شمارش، سیگنالینگ، سوئیچینگ و به کار اندازی استفاده می شود BMS . می تواند در برگیرنده تمامی سرویس های الکتریکی، مکانیکی و حفاظتی ساختمان باشد. این سرویس ها شامل گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، آسانسور، نیرو گاه برق اضطراری، پله برقی، کنترل روشنائی، دوربین مدار بسته، اعلام و اطفا , حریق ، کنترل تردد و… می باشند.


اطلاعات بیشتر را در سایت تخصصی جی.آی.اس (GISTech.ir) در مطلب GIS و کاربردهای آن در صنعت برق و گاز – بخش چهارم بخوانید.