امتیاز موضوع:
 • 4 رأی - میانگین امتیازات: 4.75
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
CityEngine
نویسنده پیام
#1
Rainbow 
Esri CityEngine

[تصویر: qqqq.jpg]
شکل 1 – تصویر مدلسازی شده با CityEngine


با نرم افزار Esri CityEngine می توان مدل های خیره کننده ای از شهر را در کمترین زمان ایجاد کرد. بهترین انتخاب برای مدل سازی شهر سه بعدی در برنامه ریزی شهری ، معماری ، شبیه سازی ، توسعه بازی و تولید فیلم .
CityEngineیک مجموعه کامل از صنعت و ابزار رویه ای برای متراکم کردن داده های جغرافیایی ، خیابان بندی و ویرایش خیابان های شبکه ای ، ساخت و اصلاح ساختمان ها ، تولید پروفایل های جاده ای سه بعدی و توزیع وسایل های خیابانی ، کنترل شکل خطوط هوایی و تجزیه و تحلیل پروژه های برنامه ریزی شهری می باشد.
قدم اول: ژئو دیتابیس / اطلاعات دو بعدی
قدم دوم: خیابان های سه بعدی ، بلوک ها و قطعه های کوچکی از زمین ( وارد کردن یا ساختن)
قدم سوم: شکل دادن سه بعدی ، ساخت سقف و ابزار های خیابانی
قدم چهارم: الگو سازی و ساخت نمای بیرونی ( جزئیات )
قدم پنجم: اتمام شهر سه بعدی ، اشتراک گذاری آن بروی وب و بروزرسانی آن در ژئودیتابیس
برترین مزایا:
پشتیبانی اطلاعات GIS ( سازگار با ArcGIS )
ساخت سریع مدل های دقیق و بصری قانع کننده شهری با جمع آوری و بهبود سیستم اطلاعات جغرافیایی و استفاده از عملیات ساده کشیدن و رها کردن. وارد کردن و صادر کردن داده های نسبت داده شده GIS مانند خیابان ها ، رد پاها یا ساختمان های سه بعدی با استفاده از فایل ژئودیتابیس Esri یا فرمت Shapefile. علاوه بر این CityEngine اطلاعات جهان واقعی را از نقشه باز شهری وارد می کند.
پوسته های شهر پویا
CityEngine دارای مجموعه ابزاری جامع برای ایجاد سریع پوسته های شهر پویا می باشد.
ابزار ویرایش بصری برای طراحی ، کشیدن و اصلاح خیابان های منحنی ، بلوک ها و قطعات کوچکی از زمین با بازخورد فوری ایجاد شده اند.
مدلسازی رویه ای ( دو بعدی به سه بعدی )
مدلسازی رویه ای براساس قوانینی است که امکانات نامحدودی را برای ساختن مدلهای سه بعدی ساختمان ها یا آیین نامه های منطقه بندی ، بافت یا الگوی نماهای بیرونی یا ابزارهای توزیع شده خیابانی در مقیاس سراسر شهر ارائه می دهد.

[تصویر: rrrrrr.jpg]
شکل 2 – مدلسازی رویه ای


ویرایشگر سه بعدی ( برای زمین های چند قطعه ای multipatches)
استفاده آسان از ابزارهای ویرایشی برای طراحی کلیات ( نقشه تقریبی ) و الگوی مدلهای سه بعدی ( مانند multipatch ) فراهم شده است. جمع برداری هندسه های سه بعدی می توانند بطور موثری در فایل ژئودیتابیس ذخیره شوند.
ویژگی ها :
نمایش بصری سه بعدی در مرورگر
صحنه های CityEngine برای اشتراک گذاری مدل های سه بعدی ، نتایج تجزیه و تحلیل ها یا طراحی پروپوزال ها با تصمیم گیرندگان یا عموم مردم می توانند بصورت مستقیم روی وب منتشر شوند. تا زمانیکه خروجی CityEngine بر اساس تکنولوژی مبتنی بر WebGL است ، برای اکثر مرورگرها هیچ گونه پلاگین ( افزونه ای ) مورد نیاز نیست.
ایجاد گزارش سفارشی
برای مقایسه پروپوزال های برنامه ریزی و طراحی های تجزیه و تحلیل ، گزارشات مبتنی بر قوانین سفارشی می توانند ایجاد شوند. ( بطور مثال محاسبه خودکار مقادیری مانند تراکم و مساحت طبقه ناخالص ). گزارشات بلافاصله بروزرسانی شده اند.

نمای ویزاردی ( خود آموز قدم به قدم )
ساخت سریع قوانین با استفاده از یک عکس همراه با استفاده ساده و آسان از ابزار نوشتن که دارای نمای تصویری می باشد.
حاصل قوانین تصویری اندازه مستقل آن ها می باشد و می توانند توسعه ( گسترش ) یابند. ( به عنوان مثال، با ابزار های پنجره ای دقیق ) .

پایتون
ساده کردن وظایف تکراری یا خطوط لوله ای خاص با رابط برنامه نویسی یکپارچه پایتون.

فرمت های سه بعدی استاندارد صنعتی
CityEngine از KML ، COLLADA ، Autodesk ، FBX ، Wavefront OBJ ، DFX ، 3DS یا RenderMan Rib برای داده های سه بعدی پشتیبانی می کند.
FBX و COLLADA دسترسی به مواد پیشرفته ، دارایی ها و مجموعه های UV متعدد را پشتیبانی می کند.

مواد تمرینی
معماران ، طراحان شهری ، متخصصان جی آی اس ، توسعه دهندگان بازی ها و هنرمندان گرافیک رایانه ای می توانند فایده خود را از ویدئو های مختلف و آموزشی که اصول و مفاهیم کلیدی CityEngine را نشان می دهند ، مشاهده کنند.
همچنین نمونه پروژه هایی از شهرهای قدیمی ، باستانی و آینده در سطوح مختلفی از جزئیات قابل دسترس هستند.
قابل دسترس برای همه پلت فرم ها
CityEngine برای ویندوز های 32 و 64 بیتی ، سیستم عامل مک 64 بیت و لینوکس 64 بیت در دسترس می باشد.

قالب های مدل داده ای برای شهر ها
ESRI مدل های اطلاعاتی هماهنگ از دیتاست های GIS سه بعدی که موجب عملیات های دولت محلی برای زندگی کارکنان شهر و شهروندان می باشد را فراهم می کند. با CityEngine ، این دیتاست ها ( مجموعه داده ها ) از جمله مقررات منطقه بندی قابل تنظیم منحصر بفرد که می توان آن ها را مشاهده کرد ، ویرایش کرد و بصورت سه بعدی به اشتراک گذاشت.

استفاده از CityEngine 2012 برای Geodesign

آرک جی آی اس چگونه ژئودیزاین را انجام می دهد؟

Different workflows
ArcGIS only
ArcGIS + OGC
Collada , KML , Open Street Map , CAD
2D and/or 3D
Applications and Tools
ArcGIS for Desktop
CityEngine
ArcGIS for Server
ArcGIS Online


آموزش کار با نرم افزار
در تب اول از پنجره خوش آمد گویی یک معرفی کوتاه از CityEngine و منابع در دسترس به شما داده می شود.

[تصویر: 1.jpg]

در تب دوم تنظیمات CityEngine شامل تنظیم اشاره گر Mouse و تنظیم صفحه کلید را می توانید به دلخواه خود تغییر دهید.

[تصویر: 2tab.jpg]

در تب سوم (Resources) با توجه به مهارت خود ( معماری ، طراح شهری ، کارشناس یا متخصص GIS ، توسعه دهنده بازی یا هنرمند CG ، منابع آموزشی متعدد و فایل های تمرینی زیادی می توانند مهارت شما را بهبود بخشند تا بهترین استفاده را از CityEngine ببرید.
در تب چهارم ( Example Projects ) CityEngine همراه با مدل های مختلف قدیمی ، باستانی و آینده از شهر در سطوح مختلفی از جزئیات می باشد. جهت دانلود آخرین پروژه ها می توانید روی دکمه مورد نظر کلیک کنید.
در تب پنجم ( City Wizard ) که از طریق File و سپس New هم امکان پذیر می باشد ، به شما طی یک تور آموزشی نحوه و جریان کار ساخت یک شهر را بر مبنای قالب هاب بهینه سازی شده نشان می دهد.
در تب ششم ( Terarian ) یک نام برای شهری که می خواهیم مدلسازی کنیم انتخاب می کنیم ، ابعاد و بلندی آن را مشخص می کنیم و عکس های مورد نظر را نیز از مکان های مشخص انتخاب می کنیم.

[تصویر: 6.jpg]

در تب هفتم ( Street Graph ) CityEngine شامل ابزارهای قدرتمندی برای خیابان های شبکه ای و رشد و توسعه خودکار خیابان ها می باشد. در این قسمت شما می تواند گراف لایه ای مورد نظر خود را جهت ساخت یا توسعه خیابان انتخاب کنید.

[تصویر: 7.jpg]

در تب هشتم ( Rules ) قدرت کامل مدلسازی رویه ای با قوانین CGA درآمیخته شده است. Rules از شکل هایی که بصورت تعاملی در Ispector دستکاری شده اند ، مدل هایی را تولید می کنند.

تصویر محیط نرم افزار بعد از مراحل بالا

[تصویر: wwwww.jpg]

آموزش نصب و نحوه کار با نرم افزار CityEngine بزودی در این فروم قرار خواهد گرفت.

پاورپوینت این مطلب جهت ارائه در کلاس آماده شده است و در صورت تأیید استاد در فروم قرار خواهم داد.


فایل‌(های) پیوست شده
.docx   CityEngine-.docx (اندازه: 1.48 MB / تعداد دفعات دریافت: 15)
 آموزش و معرفی نرم افزارهای کاربردی : http://www.softnevisan.ir 

 دانش کامپیوتری : http://www.mehrdad32.ir
پاسخ
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان