امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کاربرد GIS در استخراج معدن ( پاسخگویی و قابلیت اطمینان)
نویسنده پیام
#1
  استخراج معدن
 
پاسخگویی و قابلیت اطمینان
 بررسی های زمین شناسی فقط برای زمین شناسان نمی باشد، چه در سطح ملی یا ایالتی، تحقیقات زمین شناسی به جمع آوری اطلاعات و بایگانی اطلاعات زمین پرداخته و آن را در خدمت بسیاری از حوزه های مختلف قرار می دهد.
در کنتاکی، عملا هر بخش از حمل و نقل نفتی نیازمند اطلاعات و آگاهی در مورد زمین و محل می باشد. آن ها این اطلاعات حیاتی را از یک وب سایت که توسط سازمان زمین شناسی کنتاکی(KGS)  ایجاد و مدیریت می شود بدست می آورند. سال گذشته KGS  کوچ خود را از خدمات اطلاعاتی نقشه زمین از ArcIMS به ArcGIS برای سرور کامل نمود که تا حد زیادی باعث بهبود ارائه عملکرد، گسترش دسترسی به اطلاعات خارج از سایت، و پالایش فرآیندهای توسعه و نگهداری آن است.
[تصویر:  kygs1_lg.jpg]
تبدیل کاغذ به دیجیتال
هنگامی که ESRI  ArcIMS  را در سال 2000 معرفی نمود؛ نقشه های دیجیتال آنلاین را به جای بسیاری از نقشه های کاغذی فراهم آورد. بلافاصله پس از آن  KGS ، ArcIMS را برای خدمات دهی به نیاز های نقشه برداری مشتریان و کاهش کار بروی نقشه های کاغذی تصویب نمود. ArcIMS به KGS این فرصت را برای نشان دادن تکنولوژی جغرافیایی و مزایای نقشه های دیجیتالی نسبت به نقشه فیزیکی را آشکار نمود. چیزی فقط حرفه ای های GIS تا آن زمان آن را درک کرده بودند. در یک مرورگر وب ساده، ArcIMS تجربه همپوشانی ورق پلاستیکی بر روی نقشه های فیزیکی را شبیه سازی کرده است.
 داگ کرل یکی از برنامه نویسان GIS در KGS می گوید : مشتریان ما به سرعت متوجه شدند که کلیک کردن بر روی check box برای جمعیت بخشیدن یک نقشه به همراه اطلاعات چقدر ساده تر است نسبت به اشتباه با ورق های پلاستیکی بزرگ برای به دست آوردن نتیجه یکسان. مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید تا آن ها متد جدید مبتنی بر مرورگر را بپذیرند که به طور طبیعی در درخواست ها منجر به حذف قابل توجهی از نقشه های کاغذی می گردد. اولین سرور اینترنتی نقشه ESRI با ارائه تکنولوژی انتقالی که نیاز دارد کاربران آن به گردش کار دیجیتال کارآمدتر خو بگیرند.
در سال 2004، KGS به تکمیل یک پروژه برای رقومی کردن هر 1:24,000 مربع در ایالت کنتاکی برای ساختن یکی از با جزئیات ترین نقشه های زمین شناسی ایالتی در دسترس پرداخت. KGSخواسته است تا اینکه کاربران می توانند از تمامی اطلاعات شامل شده در نقشه تا کوچکترین مقیاس استفاده کنند اطمینان حاصل شود. 
[تصویر:  kygs2_lg.jpg]
تقلیل در کاهش سرعت
همانطور که بیشتر کاربران در مورد سایت یاد گرفته اند، ترافیک به طور پیوسته افزایش می یابد. هر موج جدیدی بازدیدکنندگان باعث اشغال پهنای باند و به تدریج دقایقی به نمایش سریع نقشه اضافه می کند. در ابتدا تعدادی اندکی از کاربران درباره ی سرعت پایین رفرش شدن نقشه که آن هم در دوره جدید در آن سال ها در نظر گرفته شدند.
تعمیر و نگهداری نیز تبدیل به یک شمشیر دو لبه شد. به عنوان تیم کرل قابلیت های جدید برای بهینه سازی سیستم اضافه گردید. شامل راه اندازی مجدد ArcIMS ، افزایش خرابی سرور و اکثر موانع عملکرد سایت می شد. که خوشبختانه KGS لیست آرزوهای مشتریان خود را پیش بینی کرده و برای انتقال به فن آوری بالاتر برنامه ریزی شده بودند. کرل در ای رابطه می گوید : ما نه تنها ارائه دسترسی سریعتر به نقشه اصلی و خدمات خارجی را در نظر داشتیم بلکه همچنین    می خواستیم تا زمان توسعه و و نگهداری را کاهش داده و به افزایش ثبات دست پیدا کنیم.
 
دسترسی به خدمات خارجی
سایت نقشه زمین شناسی KGS یک داده متمرکز است که شامل نقشه های زمین شناسی وکتور با رزولوشن بسیار بالا که مکان صدها و هزاران چاه و دیگر ویژگی های طبیعی را شرح می دهد. به اضافه KGS بر دیگر سازمان های دولتی بر لایه های بسیاری از داده های مبتنی بر نقشه ایالتی متکی می باشد. وقتی از ArcIMS استفاده می کنیم KGS باید پیدا کردن، نگهداری کردن و آپدیت کردن کپی هایی از این مبتنی بر نقشه ها هر زمان که یک اداره دولتی داده های جدید به دست آورد. که این شامل انتقال ترابایتی داده بین سازمان ها و وارد کردن این داده در داخل ArcSDE می باشد. با استفاده از سرویس جریان نقشه در ArcGIS برای سرور KGS اکنون می تواند داده های مبتنی بر نقشه های متفاوتی را از طریق دیگر سرویس خارجی انتشار در سازمان های کنتاکی را ارائه کرده و نگران طراحی و نگهداری آن لایه ها هم نمی باشد و همیشه شامل اکثریت نسخه های جاری مبتنی بر نقشه بدون پیدا کردن و نگهداری داده می باشد. این به KGS این اجازه را می دهد که بر روی داده های خود دقت و توجه نماید.

[تصویر:  kygs3_lg.jpg]
 کاهش کد
ArcGIS برای سرور زمان بسیاری که کرل صرف قابلیت برنامه نویسی در سیستم می نمود را حذف نمود. در ArcIMS عملیات باید به عنوان ابزار های جداگانه برنامه ریزی شده باشند. همچنین کرل درخواست های از کاربران مبنی بر قابلیت های دیگر که او باید آن را از همان ابتدا ایجاد می نمود دریافت نمود.
کرل می گوید : "زمانی که نقشه ناوبری و دیگر ابزارها در ArcGIS  برای سرور برنامه ریزی شدند، کارهای برنامه نویسی من تا حد قابل توجهی کاهش یافته و من زمان آزاد برای انجام اولویت های دیگر را می یابم." توانایی های توسعه یافته در ArcGIS برای سرور اگر چه به اندازه کافی نیاز های کاربران را شامل می شود اما با این حال اندکی از کاربران درخواست برای قابلیت های جدید را دارند.
از آن جا که مهاجرت از همه این اجزا به ArcGIS تحت سرور در سال گذشته و تمامی تجربیات کاربران  KGS هر چه سریع تر وارد نقشه ها می شدند ، بدون توجه داشتن به این که ترافیک سایت چقدر بالا می باشد.  سرویس نقشه تحت سایت با سرعت استثنایی و بی نقص و جریان خدمات خارجی با همان عملکرد سریع نقش ایفا می کند. KGS همچنین شاهد یک کاهش چشم گیر در کاهش خرابی ها و عدم نیاز به راه اندازی مجدد سیستم بعد از درخواست های کاربران بعد از هر تغییر گشت.
کرل می گوید : این سایت فراتر از آن چیزی است که به مراتب قادر بودیم تا با ArcIMS انجام دهیم. ارائه توانایی برای کلیک بر یک سرویس داده در داخل سایت و فراهم آوری فوری در همان مرورگر، این ها چیزهایی بسیار مهمی برای کاربران خواهد بود. داشتن برنامه نویسی کمتر برای مقابله با کاهش پروسه های پیشرفت و تبدیل زندگی ما به نوبه خود به زندگی آسان تر.

آزاد کردن زمان برای معدن یابی
اعضای تیم کاوشگری کامکو در حال پیش بینی کردن یک زمان مناسب برای وقتی که مدیریت داده ها کارآمد آست و آن ها می توانند یک روز اضافی را در زمان بندی هفتگی خود برای جست و جوی معدن ها به جای صرف کردن زمان با ارزش خود برای جست و جو و دستکاری داده ها منظور کنند. مایک مک کللند مدیر نگهداری زمین می گوید : "ما امیدواریم همه ی چیزهایی که ما هم اکنون انجام می دهیم بتواند ما را تا حداقل 20 درصد کارآمد تر سازد، نه به کاهش نیروی انسانی بلکه به منظور رفع نگرانی کارکنان برای این که آن ها زمان لازم برای زمین شناس بودن را ندارند".

ایجاد استانداردها
کامکو قبلا چندین مکان جداگانه برای کلمه های GIS،Geological،Geochemical،Geophysical و داده های مدیریت زمین در نظر گرفته است. هر ذره داده از پروژه های فعال شرکت ها در استرالیا و شمال کانادا مورد  بررسی قرار گرفته که یا توسط هر دو آن ها پذیرفته یا رد می شود. مدیریت ارشد، فرایند مدیریت داده ها را در اوایل 2013 تایید نمود . بعد از به رسمیت شناختن آن گر چه تیم کاوشگر میلیون ها دلار صرف گردآوری و تفسیر داده در طول سال نمود اما این اطلاعات در طول مراحل مختلف آنالیز در مکان های متفاوت بسیار پراکنده شدند .
بزرگترین چالش استاندارد نمودن داده ها در همان فرمت و قالب برای تمام پروژه های کامکو در سراسر جهان بود. تا همین اواخر علوم زمین شناسی شرکت در حال استفاده از برنامه های نرم افزاری مختلف می بود که به صلیقه شخصی فرد بستگی داشت. اما اکنون 80 درصد کار تفسیر آن ها وابسته بر پلت فرم های استاندارد می باشند. باقی 20 درصد مانند مدل سازی، خیلی تخصصی بوده که نمی توان در آن متمرکز شد. مایک مک کللند می گوید : " استاندارد سازی همه ی چیزها تقریبا غیر ممکن بوده و ما قصد محدود کردن متفکران مان را نداریم".
همچنین شفافیت باید بهبود پیدا می کرد به طوری که بتوان داده را به طور مداوم در همان مکان یافت و بتوان با همه به اشتراک گذاشت.چالش کنونی دیگر غلبه بر مقاومت طبیعی انسان به تغییر بود.

استفاده از DAP برای ذخیره سازی هزاران برآورد
کامکو برای داده های GIS خود از ArcServer  در ESRI استفاده می کند .که به هر مخزن یک موضوع اختصاص داده می شود که عهده دار اطمینان QA/QC و آپلود داده به سرور می باشد. کامکو در سال 2013 مبلغ 45 میلیون دلار بودجه برای تلاش متمرکز در استرالیا و ساسکاچوان و کاوش عمیق در حوضه آتهاباسکا اختصاص داد.
 
  منبع : http://www.esri.com/news/arcuser/0312/re...ility.html

 

 

 

 
پاسخ
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان